EPCOS (TDK) B25620B447K882
B25620B447K882 picture photo
Mfg. Part Number
B25620B447K882
Brief Description
CAP FILM 440UF 10% 880VDC RADIAL
Datasheet Download
B25620B447K882.pdf
Availability of B25620B447K882
QUANTITY
B25620B447K882 Order Process
Ship out your order
Specifications of B25620B447K882
Internal Part NumberEIS-B25620B447K882
B25620 Series Height Chg 29/May/2015
Standard Package16
PackagingBulk
Capacitance440µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC880V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension4.567" Dia (116.00mm)
Height - Seated (Max)3.071" (78.00mm)
TerminationThreaded
Lead Spacing1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B25620B447K882
Related LinksB25620B, B25620B447K882 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B25620B447K882 Details Description
Related parts for B25620B447K882
RES SMD 5.11KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SNT-4A datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 91 OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V TO220AB datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
PWRBLADE VERT LF REC datasheet.pdf
CAP FILM 7.5NF 3.5% 1600VDC RAD datasheet.pdf