EPCOS (TDK) B25832C4156K9
B25832C4156K9 picture photo
Mfg. Part Number
B25832C4156K9
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 15UF 10% 640VAC QC TERM
Datasheet Download
B25832C4156K9.pdf
Availability of B25832C4156K9
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B25832C4156K9 Order Process
Ship out your order
Specifications of B25832C4156K9
Internal Part NumberEIS-B25832C4156K9
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLB25yyy Series 14/Aug/2014
Standard Package18
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB25832
PackagingBulk
Capacitance15µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC640V
Voltage Rating - DC-
Dielectric Material-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max)3.386" (86.00mm)
TerminationQuick Connect Tab - 0.248" (6.30mm)
Lead Spacing0.945" (24.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B25832C4156K9
Related LinksB25832, B25832C4156K9 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B25832C4156K9 Details Description
Related parts for B25832C4156K9
IC MOTOR DRIVER ANALOG 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC COUNTER SYNC BINARY 16-SOEIAJ datasheet.pdf
CAP CER 43PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 200V 3W DO216AA datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 0.100 SMD GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 2.0 4 Position Panel Mount, Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 2M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf