Vishay/Vitramon VJ0805D240GXAAJ
VJ0805D240GXAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D240GXAAJ
Brief Description
CAP CER 24PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D240GXAAJ.pdf
Availability of VJ0805D240GXAAJ
QUANTITY
VJ0805D240GXAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D240GXAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D240GXAAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance24pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D240GXAAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D240GXAAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D240GXAAJ Details Description
Related parts for VJ0805D240GXAAJ
FUSE CERAMIC 500MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 22POS datasheet.pdf
IC REG LDO 4V 65MA SNT6A datasheet.pdf
LCD MOD GRAPH 122X32 Y/G TRANSFL datasheet.pdf
CONN FIBER ST PLUG SMPLX 126UM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RJI CABLE 4X2XAWG26/7 FLEX PUS datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A SOT25 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf