EPCOS (TDK) B25832C6106K9
B25832C6106K9 picture photo
Mfg. Part Number
B25832C6106K9
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 10UF 10% 930VAC QC TERM
Datasheet Download
B25832C6106K9.pdf
Availability of B25832C6106K9
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B25832C6106K9 Order Process
Ship out your order
Specifications of B25832C6106K9
Internal Part NumberEIS-B25832C6106K9
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLB25yyy Series 14/Aug/2014
Standard Package12
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB25832
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC930V
Voltage Rating - DC-
Dielectric Material-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.362" Dia (60.00mm)
Height - Seated (Max)3.386" (86.00mm)
TerminationQuick Connect Tab - 0.248" (6.30mm)
Lead Spacing0.945" (24.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B25832C6106K9
Related LinksB25832, B25832C6106K9 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B25832C6106K9 Details Description
Related parts for B25832C6106K9
CONN HDR BRKWAY 18POS DUAL 15AU datasheet.pdf
IC PFC CTRLR TRANSITION 8DIP datasheet.pdf
TERM LOCK/FORK NYL 22-18AWG #8 datasheet.pdf
FIXED IND 50UH 9.5A 12 MOHM TH datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
SW ROTARY DIP 8MM HEX R/A PC 5V datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 125W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS PIN datasheet.pdf
RES 91.03 OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf