EPCOS (TDK) B25832F4205K1
B25832F4205K1 picture photo
Mfg. Part Number
B25832F4205K1
Brief Description
CAP FILM 2UF 10% 640VAC QC TERM
Datasheet Download
B25832F4205K1.pdf
Availability of B25832F4205K1
QUANTITY
B25832F4205K1 Order Process
Ship out your order
Specifications of B25832F4205K1
Internal Part NumberEIS-B25832F4205K1
Standard Package20
PackagingBulk
Capacitance2µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC640V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.890" (48.00mm)
TerminationQuick Connect Tab - 0.248" (6.30mm)
Lead Spacing0.945" (24.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B25832F4205K1
Related LinksB25832, B25832F4205K1 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B25832F4205K1 Details Description
Related parts for B25832F4205K1
RELAY SSR SCR 75A 660V PNL MNT datasheet.pdf
TRANS PNP 30V 0.1A SOT323 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
ADAPTER ATMEL DIP40/QFP44 datasheet.pdf
POWERWHITE LINEAR NW MD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
BL TOP 7 OG datasheet.pdf
BCH-508VS-10 BK datasheet.pdf
SPRING,COMPRESSION datasheet.pdf
26500 7C 7#16 S TH PLUG WC datasheet.pdf
CAP 4VDC 470UF 25 MOHM datasheet.pdf