EPCOS (TDK) B25832F4255K1
B25832F4255K1 picture photo
Mfg. Part Number
B25832F4255K1
Brief Description
CAP FILM 2.5UF 10% 640VAC QC TER
Datasheet Download
B25832F4255K1.pdf
Availability of B25832F4255K1
QUANTITY
B25832F4255K1 Order Process
Ship out your order
Specifications of B25832F4255K1
Internal Part NumberEIS-B25832F4255K1
Standard Package12
PackagingBulk
Capacitance2.5µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC640V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.890" (48.00mm)
TerminationQuick Connect Tab - 0.248" (6.30mm)
Lead Spacing0.945" (24.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B25832F4255K1
Related LinksB25832, B25832F4255K1 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B25832F4255K1 Details Description
Related parts for B25832F4255K1
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR SWITCH OVER 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LM5025A datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
STD. FLAT CBL BRANCH LINE PRES datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 121VC R6 datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ HCSL SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.64A 150 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS CABLE SKT datasheet.pdf
CONN FFC FPC 18POS 0.50MM R/A datasheet.pdf