Vishay/Dale RN65D36R5FB14
RN65D36R5FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D36R5FB14
Brief Description
RES 36.5 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D36R5FB14.pdf
Availability of RN65D36R5FB14
QUANTITY
RN65D36R5FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D36R5FB14
Internal Part NumberEIS-RN65D36R5FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)36.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D36R5FB14
Related LinksRN65D3, RN65D36R5FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D36R5FB14 Details Description
Related parts for RN65D36R5FB14
RES SMD 3.4K OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS SCREW FOR SRT2 datasheet.pdf
CONN FRAME AND INSERT 15+GND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 0.12UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DIODE ZENER 170V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 182POS .050 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.05V 0.6A 6WLCSP datasheet.pdf