EPCOS (TDK) B25834D2685K4
B25834D2685K4 picture photo
Mfg. Part Number
B25834D2685K4
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 6.8UF 10% 2.1KVAC SCREW
Datasheet Download
B25834D2685K4.pdf
Availability of B25834D2685K4
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B25834D2685K4 Order Process
Ship out your order
Specifications of B25834D2685K4
Internal Part NumberEIS-B25834D2685K4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLB25yyy Series 14/Aug/2014
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB25834
PackagingBulk
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC2100V (2.1kV)
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension3.118" Dia (79.20mm)
Height - Seated (Max)9.764" (248.00mm)
TerminationScrew Terminals
Lead Spacing1.378" (35.00mm)
ApplicationsDamping
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B25834D2685K4
Related LinksB25834, B25834D2685K4 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B25834D2685K4 Details Description
Related parts for B25834D2685K4
SWITCH DISCONNECT 100A 600V RED datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 8.66 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SAW FILTER 868.6MHZ SM3838-8 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 100POS PIN datasheet.pdf
CAP FILM 20UF 5% 600VDC RAD 4LD datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CAP MICA 8200PF 2% 100V RADIAL datasheet.pdf