EPCOS (TDK) B25834D475K4
B25834D475K4 picture photo
Mfg. Part Number
B25834D475K4
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 4.7UF 10% 1.4KVAC SCREW
Datasheet Download
B25834D475K4.pdf
Availability of B25834D475K4
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B25834D475K4 Order Process
Ship out your order
Specifications of B25834D475K4
Internal Part NumberEIS-B25834D475K4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLB25yyy Series 14/Aug/2014
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB25834
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC1400V (1.4kV)
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.528" Dia (64.20mm)
Height - Seated (Max)6.929" (176.00mm)
TerminationScrew Terminals
Lead Spacing1.378" (35.00mm)
ApplicationsDamping
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B25834D475K4
Related LinksB25834, B25834D475K4 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B25834D475K4 Details Description
Related parts for B25834D475K4
CAP CER 0.22UF 50V C0G 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK SMB MINI datasheet.pdf
RES 1.29K OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
SPECIAL BLUNT MAT UMQ-0852-A datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
16POS, MIXED,TAB HSG,ASSY datasheet.pdf
1.0 V Precision Low Noise Shunt Voltage Reference IC datasheet.pdf