EPCOS (TDK) B25834D6156K9
B25834D6156K9 picture photo
Mfg. Part Number
B25834D6156K9
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 15UF 10% 900VAC SCREW
Datasheet Download
B25834D6156K9.pdf
Availability of B25834D6156K9
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B25834D6156K9 Order Process
Ship out your order
Specifications of B25834D6156K9
Internal Part NumberEIS-B25834D6156K9
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLB25yyy Series 14/Aug/2014
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB25834
PackagingBulk
Capacitance15µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC900V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension3.118" Dia (79.20mm)
Height - Seated (Max)4.094" (104.00mm)
TerminationScrew Terminals
Lead Spacing1.378" (35.00mm)
ApplicationsDamping
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B25834D6156K9
Related LinksB25834, B25834D6156K9 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B25834D6156K9 Details Description
Related parts for B25834D6156K9
DIODE ARRAY GP 100V 12A DO203AA datasheet.pdf
DIODE PIN GP 50V 50MA SOT323 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Press-Fit datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-240V datasheet.pdf
IC SWITCH REG 7CH W/FET HQFN48U datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 420MA 850 MOHM datasheet.pdf
IC CODEC AUDIO I2S ULP TDFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156" datasheet.pdf