EPCOS (TDK) B25834D685K4
B25834D685K4 picture photo
Mfg. Part Number
B25834D685K4
Brief Description
CAP FILM 6.8UF 10% 1.4KVAC SCREW
Datasheet Download
B25834D685K4.pdf
Availability of B25834D685K4
QUANTITY
B25834D685K4 Order Process
Ship out your order
Specifications of B25834D685K4
Internal Part NumberEIS-B25834D685K4
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB25834
PackagingBulk
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC1400V (1.4kV)
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.528" Dia (64.20mm)
Height - Seated (Max)6.929" (176.00mm)
TerminationScrew Terminals
Lead Spacing1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B25834D685K4
Related LinksB25834, B25834D685K4 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B25834D685K4 Details Description
Related parts for B25834D685K4
RES SMD 115K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 28AWG .100 GREEN datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE HI PERFORM 6A datasheet.pdf
IC PWR AMP RF 2170MHZ TO-270-16 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES SMD 1.02K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .125 DIP 56POS datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 0.63A SOT89-3 datasheet.pdf
MINI BOX PIN HDR 128 POS SEALD datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.7V 500MW SOT323 datasheet.pdf