EPCOS (TDK) B25835M225K7
B25835M225K7 picture photo
Mfg. Part Number
B25835M225K7
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2.2UF 1.4KVAC QC TERM
Datasheet Download
B25835M225K7.pdf
Availability of B25835M225K7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B25835M225K7 Order Process
Ship out your order
Specifications of B25835M225K7
Internal Part NumberEIS-B25835M225K7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLB25yyy Series 14/Aug/2014
Standard Package9
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB25835
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC1400V (1.4kV)
Voltage Rating - DC-
Dielectric Material-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max)3.740" (95.00mm)
TerminationQuick Connect Tab - 0.248" (6.30mm)
Lead Spacing-
ApplicationsDamping
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B25835M225K7
Related LinksB25835, B25835M225K7 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B25835M225K7 Details Description
Related parts for B25835M225K7
TVS DIODE 53VWM 89.25VC SMT datasheet.pdf
SENSOR TILT 25-60DEG TH datasheet.pdf
FUSE 63A 550V 13.8X85MM IEC datasheet.pdf
BOX S STEEL NAT 9.5"L X 8.5"W datasheet.pdf
RES 0.182 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
HELAGLASS 7.0MM BRD SLV WHITE datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf