EPCOS (TDK) B25835M474K7
B25835M474K7 picture photo
Mfg. Part Number
B25835M474K7
Brief Description
CAP FILM 0.47UF 10% 1.4KVAC RAD
Datasheet Download
B25835M474K7.pdf
Availability of B25835M474K7
QUANTITY
B25835M474K7 Order Process
Ship out your order
Specifications of B25835M474K7
Internal Part NumberEIS-B25835M474K7
Standard Package20
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB25835
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC1400V (1.4kV)
Voltage Rating - DC-
Dielectric Material-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)3.740" (95.00mm)
Termination-
Lead Spacing-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B25835M474K7
Related LinksB25835, B25835M474K7 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B25835M474K7 Details Description
Related parts for B25835M474K7
CAP CER 2200PF 25V X5R 0201 datasheet.pdf
RES SMD 332K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 6.3V 10% 1507 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 41.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
D SUB HOOD 9 SIZE datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 470 OHM 8SRT datasheet.pdf
CABLE ASSEMBLY HEADER WTB 14POS datasheet.pdf