EPCOS (TDK) B25838T6126K4
B25838T6126K4 picture photo
Mfg. Part Number
B25838T6126K4
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 12UF 10% 900VAC QC TERM
Datasheet Download
B25838T6126K4.pdf
Availability of B25838T6126K4
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B25838T6126K4 Order Process
Ship out your order
Specifications of B25838T6126K4
Internal Part NumberEIS-B25838T6126K4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLB25yyy Series 14/Aug/2014
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB25838
PackagingBulk
Capacitance12µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC900V
Voltage Rating - DC-
Dielectric Material-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)*
TerminationQuick Connect Tab - 0.248" (6.30mm)
Lead Spacing-
ApplicationsDamping
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B25838T6126K4
Related LinksB25838, B25838T6126K4 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B25838T6126K4 Details Description
Related parts for B25838T6126K4
CONN PLUG 0.4MM 50POS DUAL SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS CBL MNT SCKT datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY FLANGE 1A datasheet.pdf
POWER STRP 19"15A 6OUT 15'CRD GR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES 0.625 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.65 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 500MW DO213AA datasheet.pdf