EPCOS (TDK) B25856K1155K3
B25856K1155K3 picture photo
Mfg. Part Number
B25856K1155K3
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1.5UF 2.5KVDC AXIAL
Datasheet Download
B25856K1155K3.pdf
Availability of B25856K1155K3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B25856K1155K3 Order Process
Ship out your order
Specifications of B25856K1155K3
Internal Part NumberEIS-B25856K1155K3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLB25yyy Series 14/Aug/2014
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB25856
PackagingBulk
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC2100V (2.1kV)
Voltage Rating - DC2500V (2.5kV)
Dielectric Material-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mounting TypeRequires Holder
Package / CaseAxial, Can
Size / Dimension3.268" Dia (83.00mm)
Height - Seated (Max)3.110" (79.00mm)
Termination-
Lead Spacing-
ApplicationsSnubber
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B25856K1155K3
Related LinksB25856, B25856K1155K3 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B25856K1155K3 Details Description
Related parts for B25856K1155K3
XFRMR LAMINATED 54VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 180PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 48POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY TIN 6POS datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE D 10 CKTS LGT 102 datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 0.2A SOT-23 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
IC FPGA/CPLD NV 360 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12V 84MA OUT datasheet.pdf