EPCOS (TDK) B25856K1204K3
B25856K1204K3 picture photo
Mfg. Part Number
B25856K1204K3
Brief Description
CAP FILM 0.2UF 2.5KVDC AXIAL
Datasheet Download
B25856K1204K3.pdf
Availability of B25856K1204K3
QUANTITY
B25856K1204K3 Order Process
Ship out your order
Specifications of B25856K1204K3
Internal Part NumberEIS-B25856K1204K3
Standard Package6
PackagingBulk
Capacitance0.2µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC2100V (2.1kV)
Voltage Rating - DC2500V (2.5kV)
Dielectric Material-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mounting TypeRequires Holder
Package / CaseAxial, Can
Size / Dimension1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max)2.756" (70.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B25856K1204K3
Related LinksB25856, B25856K1204K3 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B25856K1204K3 Details Description
Related parts for B25856K1204K3
RES 13 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
TOOL DIE SET FERRULE RG-174/316 datasheet.pdf
MIC COND ANALOG OMNI -47DB datasheet.pdf
IC OPAMP GP 500KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
TERM PC SNAPIN VRT 10-32 W/SCREW datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 200V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 649K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 10 OHM 0404 datasheet.pdf
IC TOUCH SENSOR CAP 6CH 10DFN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0016 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf