JST Sales America Inc. B28B-PHDSS(LF)(SN)
B28B-PHDSS(LF)(SN) picture photo
Mfg. Part Number
B28B-PHDSS(LF)(SN)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER PHD TOP 28POS 2MM
Datasheet Download
B28B-PHDSS(LF)(SN).pdf
Availability of B28B-PHDSS(LF)(SN)
QUANTITY
B28B-PHDSS(LF)(SN) Order Process
Ship out your order
Specifications of B28B-PHDSS(LF)(SN)
Internal Part NumberEIS-B28B-PHDSS(LF)(SN)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPHD Connectors
Standard Package250
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesPHD
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions28
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.114" (2.90mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeDetent Lock
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B28B-PHDSS(LF)(SN)
Related LinksB28B-PHDS, B28B-PHDSS(LF)(SN) Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
B28B-PHDSS(LF)(SN) Details Description
Related parts for B28B-PHDSS(LF)(SN)
FIXED IND 3.3UH 21A 3 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 10A 24V datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
IC FPGA 552 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf