JST Sales America Inc. B28B-XADSS-N
B28B-XADSS-N picture photo
Mfg. Part Number
B28B-XADSS-N
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR XAD 28POS 2.5MM TIN TE
Datasheet Download
B28B-XADSS-N.pdf
Availability of B28B-XADSS-N
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B28B-XADSS-N Order Process
Ship out your order
Specifications of B28B-XADSS-N
Internal Part NumberEIS-B28B-XADSS-N
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesXAD
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions28
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.098" (2.50mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLocking Ramp
Features-
Contact FinishTin-Lead
Contact Finish Thickness-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B28B-XADSS-N
Related LinksB28B-X, B28B-XADSS-N Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
B28B-XADSS-N Details Description
Related parts for B28B-XADSS-N
BAG SHLD METAL-IN 6X30 datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 1.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15VIN 05VOUT datasheet.pdf
CA SM LDS SCAPC-SC/UPC(NG) datasheet.pdf
RES 741 OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 450V SMD datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 150UH SMD datasheet.pdf
RES SMD 4.7M OHM 5% 3W 2512 datasheet.pdf