EPCOS (TDK) B32024A3224M
B32024A3224M picture photo
Mfg. Part Number
B32024A3224M
Brief Description
CAP FILM 0.22UF 20% 1.5KVDC RAD
Datasheet Download
B32024A3224M.pdf
Availability of B32024A3224M
QUANTITY
B32024A3224M Order Process
Ship out your order
Specifications of B32024A3224M
Internal Part NumberEIS-B32024A3224M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFilm Capacitors
Automotive Industry Capacitors
Featured ProductFilm Capacitors
PCN PackagingMKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package320
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32024
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC1500V (1.5kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.240" L x 0.433" W (31.50mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.748" (19.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32024A3224M
Related LinksB32024, B32024A3224M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32024A3224M Details Description
Related parts for B32024A3224M
CAP FILM 0.12UF 2% 100VDC 2820 datasheet.pdf
IC VOLT DETECT 3.8V CMOS SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 160 OHM 0804 datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
SWTCH SPDT 15A SHORT SPRNG PLNGR datasheet.pdf
RES 30.9 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 118K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 48VOUT 50W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 2A 36V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM-MAG 300MA LEVER datasheet.pdf