Amphenol Aerospace Operations MS27473P16B35SB
MS27473P16B35SB picture photo
Mfg. Part Number
MS27473P16B35SB
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27473P16B35SB.pdf
Availability of MS27473P16B35SB
QUANTITY
MS27473P16B35SB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473P16B35SB
Internal Part NumberEIS-MS27473P16B35SB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert16-35
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473P16B35SB
Related LinksMS27473, MS27473P16B35SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473P16B35SB Details Description
Related parts for MS27473P16B35SB
CAP TANT 0.15UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC DAC 14BIT QUAD MULTPLY 28SSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.6A SOT523F datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 16.2 OHM 1% 5W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DPDT datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
CONICAL SHARP 1.00MM datasheet.pdf