Recom Power REC5-1212SRW/H2/A/M/SMD
REC5-1212SRW/H2/A/M/SMD picture photo
Mfg. Part Number
REC5-1212SRW/H2/A/M/SMD
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 12VOUT
Datasheet Download
REC5-1212SRW/H2/A/M/SMD.pdf
Availability of REC5-1212SRW/H2/A/M/SMD
QUANTITY
REC5-1212SRW/H2/A/M/SMD Order Process
Ship out your order
Specifications of REC5-1212SRW/H2/A/M/SMD
Internal Part NumberEIS-REC5-1212SRW/H2/A/M/SMD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC5
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)420mA
Power (Watts) - Manufacture Series5W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-SMD Module (18 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.78" W x 0.44" H (32.0mm x 19.9mm x 11.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC5-1212SRW/H2/A/M/SMD
Related LinksREC5-1212SR, REC5-1212SRW/H2/A/M/SMD Datasheet, Recom Power Distributor
REC5-1212SRW/H2/A/M/SMD Details Description
Related parts for REC5-1212SRW/H2/A/M/SMD
IC VREF SHUNT ADJ 8SO datasheet.pdf
IDC CABLE - CPC40S/AE40M/CCE40S datasheet.pdf
RES CHAS MNT 18 OHM 5% 100W datasheet.pdf
RES SMD 5K OHM 0.01% 1/5W 0805 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 18W datasheet.pdf
RES SMD 320K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 61POS 0.200 T/H TIN datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 14POS datasheet.pdf