CW Industries CWN-551-40-0000
CWN-551-40-0000 picture photo
Mfg. Part Number
CWN-551-40-0000
Brief Description
CONN HDR 40PIN GOLD VERT PCB
Datasheet Download
CWN-551-40-0000.pdf
Availability of CWN-551-40-0000
QUANTITY
CWN-551-40-0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of CWN-551-40-0000
Internal Part NumberEIS-CWN-551-40-0000
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.240" (6.10mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks, Short
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWN-551-40-0000
Related LinksCWN-551, CWN-551-40-0000 Datasheet, CW Industries Distributor
CWN-551-40-0000 Details Description
Related parts for CWN-551-40-0000
CONV DC-DC 240W 24VIN 6.5V 27A datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PB SPST-NO 0.125A 125V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 33MHZ 8DIP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 40V 9A 8SOP datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADP1879-0.6 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP10T SOLDER LUG datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 1.3A 27 MOHM TH datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 9-18VIN +/-05VOUT datasheet.pdf