EPCOS (TDK) B32231D3224K000
B32231D3224K000 picture photo
Mfg. Part Number
B32231D3224K000
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.22UF 10% 250VDC AXIAL
Datasheet Download
B32231D3224K000.pdf
Availability of B32231D3224K000
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B32231D3224K000 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32231D3224K000
Internal Part NumberEIS-B32231D3224K000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32231
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.354" W, 0.217" T x 0.748" L (9.00mm, 5.50mm x 19.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32231D3224K000
Related LinksB32231D, B32231D3224K000 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32231D3224K000 Details Description
Related parts for B32231D3224K000
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
TERM FORK EXP VYL 16-14AWG #6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
NEBULIZER UNIT 12VDC 13.2W datasheet.pdf
CONN HEADR 64POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 200V 500MW DO35 datasheet.pdf