EPCOS (TDK) B32361A3706J30
B32361A3706J30 picture photo
Mfg. Part Number
B32361A3706J30
Brief Description
CAP FILM 70UF 5% 330VAC SCREW
Datasheet Download
B32361A3706J30.pdf
Availability of B32361A3706J30
QUANTITY
B32361A3706J30 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32361A3706J30
Internal Part NumberEIS-B32361A3706J30
PCN PackagingB3236 Series 02/Apr/2015
Standard Package24
PackagingBulk
Capacitance70µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC330V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max)4.213" (107.00mm)
TerminationScrew Terminals
Lead Spacing1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32361A3706J30
Related LinksB32361A, B32361A3706J30 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32361A3706J30 Details Description
Related parts for B32361A3706J30
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN D-SUB RCPT HSING 25POS STD datasheet.pdf
GDT 185V 1KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
SENSOR GAUGE 0-5 PSI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CABLE 2COND 12AWG WHITE 100' datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 1.9A 40 MOHM TH datasheet.pdf