EPCOS (TDK) B32520C1683J189
B32520C1683J189 picture photo
Mfg. Part Number
B32520C1683J189
Brief Description
CAP FILM 0.068UF 5% 100VDC RAD
Datasheet Download
B32520C1683J189.pdf
Availability of B32520C1683J189
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B32520C1683J189 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32520C1683J189
Internal Part NumberEIS-B32520C1683J189
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Featured ProductFilm Capacitors
PCN Obsolescence/ EOLB32520 Series 30/May/2014
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
PCN PackagingMKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package11,200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32520
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.098" W (10.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32520C1683J189
Related LinksB32520C, B32520C1683J189 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32520C1683J189 Details Description
Related parts for B32520C1683J189
CONN RECEPT 8POS 20AWG MTA156 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 32K EE 8-SOIC datasheet.pdf
IC ATM/IP INTERWORKING BGA-256 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 22MM 1/4-18 5V 12" datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 1W 5V 200MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 210 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 48POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 350 OHM 12W datasheet.pdf