EPCOS (TDK) B32520C1684K
B32520C1684K picture photo
Mfg. Part Number
B32520C1684K
Brief Description
CAP FILM 0.68UF 10% 100VDC RAD
Datasheet Download
B32520C1684K.pdf
Availability of B32520C1684K
QUANTITY
B32520C1684K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32520C1684K
Internal Part NumberEIS-B32520C1684K
Featured ProductFilm Capacitors
PCN Obsolescence/ EOLB32520 Series 30/May/2014
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
PCN PackagingMKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32520
PackagingBulk
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Terephthalate (PET) - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.406" L x 0.236" W (10.30mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32520C1684K
Related LinksB32520, B32520C1684K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32520C1684K Details Description
Related parts for B32520C1684K
TRIMMER 500K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPDT 3A 5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
LIGHT ENGINE ATLAS II WARM WHITE datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 9.1V 5TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
OSC MEMS 14.7456MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 600MA 370 MOHM datasheet.pdf
#8 SIZE TWIN TRI-AX CABL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf