EPCOS (TDK) B32520C6332K
B32520C6332K picture photo
Mfg. Part Number
B32520C6332K
Brief Description
CAP FILM 3300PF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
B32520C6332K.pdf
Availability of B32520C6332K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B32520C6332K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32520C6332K
Internal Part NumberEIS-B32520C6332K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Featured ProductFilm Capacitors
PCN Obsolescence/ EOLB32520 Series 30/May/2014
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
PCN PackagingMKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32520
PackagingBulk
Capacitance3300pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.098" W (10.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32520C6332K
Related LinksB32520, B32520C6332K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32520C6332K Details Description
Related parts for B32520C6332K
IC SWITCH SPDT 6-SMINI datasheet.pdf
CAP CER 43PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 3.1K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
PANWRAP TOOL 0.5" datasheet.pdf
CABLE SGL END R/A FEMALE 4POS 5M datasheet.pdf
IE-MINIMC MODULE, TP-TX/FX-CWDM- datasheet.pdf
M4 PC MOUNT TERMINAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 36V 220W datasheet.pdf
LOCATOR BASE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf