Nichicon UPW1E330MDD1TA
UPW1E330MDD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPW1E330MDD1TA
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UPW1E330MDD1TA.pdf
Availability of UPW1E330MDD1TA
QUANTITY
UPW1E330MDD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1E330MDD1TA
Internal Part NumberEIS-UPW1E330MDD1TA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current54mA
Impedance600 mOhm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1E330MDD1TA
Related LinksUPW1E33, UPW1E330MDD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1E330MDD1TA Details Description
Related parts for UPW1E330MDD1TA
IC JK TYPE POS TRG SNGL 8TSSOP datasheet.pdf
MINI CERTI-LOK III+ datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 1.18" 1MM 30POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SEAL datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 8W 5% AXIAL datasheet.pdf