ITT Cannon, LLC KJB7T15W19AA
KJB7T15W19AA picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T15W19AA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
KJB7T15W19AA.pdf
Availability of KJB7T15W19AA
QUANTITY
KJB7T15W19AA Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T15W19AA
Internal Part NumberEIS-KJB7T15W19AA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T15W19AA
Related LinksKJB7T1, KJB7T15W19AA Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T15W19AA Details Description
Related parts for KJB7T15W19AA
TRANS PNP 25V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 4A TO-220AB datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 12POS .156 GRN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 15 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS T/H GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRGHT SKT datasheet.pdf
HDM SMPR055F062F G datasheet.pdf
CAP FILM 3UF 5% 230VAC datasheet.pdf