EPCOS (TDK) B32521C6153J
B32521C6153J picture photo
Mfg. Part Number
B32521C6153J
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.015UF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
B32521C6153J.pdf
Availability of B32521C6153J
QUANTITY
B32521C6153J Order Process
Ship out your order
Specifications of B32521C6153J
Internal Part NumberEIS-B32521C6153J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Featured ProductFilm Capacitors
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
PCN PackagingMKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32521
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Terephthalate (PET) - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32521C6153J
Related LinksB32521, B32521C6153J Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32521C6153J Details Description
Related parts for B32521C6153J
TRIMMER 200 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC NIMH CHARGER 16TSSOP datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 15NS 24SOIC datasheet.pdf
RES SMD 52.3 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 237 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
XBEE PRO SET S2B 10MW WIRE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
BOX PIN HDR 50 POS 075 C/L datasheet.pdf