EPCOS (TDK) B32523Q3105J289
B32523Q3105J289 picture photo
Mfg. Part Number
B32523Q3105J289
Brief Description
CAP FILM 1UF 5% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
B32523Q3105J289.pdf
Availability of B32523Q3105J289
QUANTITY
B32523Q3105J289 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32523Q3105J289
Internal Part NumberEIS-B32523Q3105J289
Standard Package2,720
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32523
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.043" L x 0.236" W (26.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32523Q3105J289
Related LinksB32523Q, B32523Q3105J289 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32523Q3105J289 Details Description
Related parts for B32523Q3105J289
CONN RCPT 20POS .100" DUAL GOLD datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 16 OHM 1506 datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
POT 250K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
8POS SIL VERTICAL PIN HEADER datasheet.pdf
MULTI-PAIR 30COND 20AWG 500' datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 5K OHM RADIAL datasheet.pdf
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV datasheet.pdf
STD POLY MOLDED PARTS datasheet.pdf
IC SOC BLUETOOTH 2.4GHZ 40VQFN datasheet.pdf