EPCOS (TDK) B32523Q3105J289
B32523Q3105J289 picture photo
Mfg. Part Number
B32523Q3105J289
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1UF 5% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
B32523Q3105J289.pdf
Availability of B32523Q3105J289
QUANTITY
B32523Q3105J289 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32523Q3105J289
Internal Part NumberEIS-B32523Q3105J289
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Featured ProductFilm Capacitors
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
PCN PackagingMKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package2,720
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32523
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.043" L x 0.236" W (26.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32523Q3105J289
Related LinksB32523Q, B32523Q3105J289 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32523Q3105J289 Details Description
Related parts for B32523Q3105J289
MOSFET N-CH 600V 1.4A DPAK datasheet.pdf
TRANSISTOR RF NPN 40V 50MA TO-92 datasheet.pdf
LED 2MM QUAD 5V YELLOW datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SENSOR AIR FLOW AMP 1.25 MBAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 158 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 110 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT PINS datasheet.pdf