EPCOS (TDK) B32523Q6105J
B32523Q6105J picture photo
Mfg. Part Number
B32523Q6105J
Brief Description
CAP FILM 1UF 5% 400VDC RADIAL
Datasheet Download
B32523Q6105J.pdf
Availability of B32523Q6105J
QUANTITY
B32523Q6105J Order Process
Ship out your order
Specifications of B32523Q6105J
Internal Part NumberEIS-B32523Q6105J
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,160
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.043" L x 0.413" W (26.50mm x 10.50mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32523Q6105J
Related LinksB32523, B32523Q6105J Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32523Q6105J Details Description
Related parts for B32523Q6105J
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 3PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 40POS .8MM FH 9H GOLD datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 4.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 219MA 1.2 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 5.17K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf