EPCOS (TDK) B32523Q6105K
B32523Q6105K picture photo
Mfg. Part Number
B32523Q6105K
Brief Description
CAP FILM 1UF 10% 400VDC RADIAL
Datasheet Download
B32523Q6105K.pdf
Availability of B32523Q6105K
QUANTITY
B32523Q6105K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32523Q6105K
Internal Part NumberEIS-B32523Q6105K
Standard Package540
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32523
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.043" L x 0.413" W (26.50mm x 10.50mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32523Q6105K
Related LinksB32523, B32523Q6105K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32523Q6105K Details Description
Related parts for B32523Q6105K
TVS DIODE 18.8VWM 32.13VC SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 300MW SOD523 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
EXPLOSIONPROOF LIMIT SWES LSX datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP ARRAY 100PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf