EPCOS (TDK) B32523Q8224J
B32523Q8224J picture photo
Mfg. Part Number
B32523Q8224J
Brief Description
CAP FILM 0.22UF 5% 630VDC RADIAL
Datasheet Download
B32523Q8224J.pdf
Availability of B32523Q8224J
QUANTITY
B32523Q8224J Order Process
Ship out your order
Specifications of B32523Q8224J
Internal Part NumberEIS-B32523Q8224J
Standard Package2,520
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32523
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.043" L x 0.276" W (26.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32523Q8224J
Related LinksB32523, B32523Q8224J Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32523Q8224J Details Description
Related parts for B32523Q8224J
DIODE ZENER 39V 200MW SOD323 datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100" R/A TIN datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
KIT PADDLEBOARD CONN LOCATOR datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 30V 3.3A datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 2W 1206 datasheet.pdf
55/ CABLE OUTER SPACE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS PIN datasheet.pdf