EPCOS (TDK) B32524Q3335K
B32524Q3335K picture photo
Mfg. Part Number
B32524Q3335K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 3.3UF 10% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
B32524Q3335K.pdf
Availability of B32524Q3335K
QUANTITY
B32524Q3335K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32524Q3335K
Internal Part NumberEIS-B32524Q3335K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Featured ProductFilm Capacitors
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
PCN PackagingMKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package1,280
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32524
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.240" L x 0.433" W (31.50mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32524Q3335K
Related LinksB32524, B32524Q3335K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32524Q3335K Details Description
Related parts for B32524Q3335K
RES SMD 330K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC BATT FUEL GAUGE LIION 12DSBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES 449K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
Connector Header 25 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf