EPCOS (TDK) B32524Q6105J
B32524Q6105J picture photo
Mfg. Part Number
B32524Q6105J
Brief Description
CAP FILM 1UF 5% 400VDC RADIAL
Datasheet Download
B32524Q6105J.pdf
Availability of B32524Q6105J
QUANTITY
B32524Q6105J Order Process
Ship out your order
Specifications of B32524Q6105J
Internal Part NumberEIS-B32524Q6105J
Standard Package1,280
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32524
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.240" L x 0.433" W (31.50mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.748" (19.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32524Q6105J
Related LinksB32524, B32524Q6105J Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32524Q6105J Details Description
Related parts for B32524Q6105J
IC REG LDO 1.8V 3A D2PAK datasheet.pdf
Connector Header 18 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE MEDICAL CHIP PAK datasheet.pdf
CONN PLUG 1.27MM 50POS GOLD PCB datasheet.pdf
CONN FFC HEADER 14POS 2.54MM datasheet.pdf
RES 6 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
CAP ALUM 38000UF 20% 16V FLATPCK datasheet.pdf