EPCOS (TDK) B32526R1107K
B32526R1107K picture photo
Mfg. Part Number
B32526R1107K
Brief Description
CAP FILM 100UF 10% 100VDC RADIAL
Datasheet Download
B32526R1107K.pdf
Availability of B32526R1107K
QUANTITY
B32526R1107K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32526R1107K
Internal Part NumberEIS-B32526R1107K
Standard Package640
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32526
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.634" L x 0.787" W (41.50mm x 20.00mm)
Height - Seated (Max)1.555" (39.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32526R1107K
Related LinksB32526, B32526R1107K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32526R1107K Details Description
Related parts for B32526R1107K
CONNECTOR 26 POS 1.27MM PITCH datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 12POS GOLD datasheet.pdf
CONN COVER STRAIN RELIEF 13POS datasheet.pdf
CAP CER 0.27UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
TAPE UHMW POLY FILM 2" X 5YD datasheet.pdf