EPCOS (TDK) B32526R3336K
B32526R3336K picture photo
Mfg. Part Number
B32526R3336K
Brief Description
CAP FILM 33UF 10% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
B32526R3336K.pdf
Availability of B32526R3336K
QUANTITY
B32526R3336K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32526R3336K
Internal Part NumberEIS-B32526R3336K
Standard Package640
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32526
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.634" L x 0.787" W (41.50mm x 20.00mm)
Height - Seated (Max)1.555" (39.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32526R3336K
Related LinksB32526, B32526R3336K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32526R3336K Details Description
Related parts for B32526R3336K
FUSE GLASS 1.5A 250VAC 125VDC datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT666 datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG ORANGE 5000' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 1.00MM 7POS THRUHL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156" datasheet.pdf
MINITEK UNSHRD HDR RA datasheet.pdf
15000UF 16V 18X35,5 datasheet.pdf
680UF 25V 18X30MM 85C 15000H datasheet.pdf