EPCOS (TDK) B32526R3686J
B32526R3686J picture photo
Mfg. Part Number
B32526R3686J
Brief Description
CAP FILM 68UF 5% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
B32526R3686J.pdf
Availability of B32526R3686J
QUANTITY
B32526R3686J Order Process
Ship out your order
Specifications of B32526R3686J
Internal Part NumberEIS-B32526R3686J
PCN PackagingMKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package440
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32526
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.634" L x 1.102" W (41.50mm x 28.00mm)
Height - Seated (Max)1.673" (42.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32526R3686J
Related LinksB32526, B32526R3686J Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32526R3686J Details Description
Related parts for B32526R3686J
PUMP ONLY TWIST-LOCK 3.62" STEM datasheet.pdf
RES 86.6K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15VIN +/-5V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 4MM datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf