EPCOS (TDK) B32529C3104K
B32529C3104K picture photo
Mfg. Part Number
B32529C3104K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.1UF 10% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
B32529C3104K.pdf
Availability of B32529C3104K
QUANTITY
B32529C3104K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32529C3104K
Internal Part NumberEIS-B32529C3104K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Featured ProductFilm Capacitors
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
PCN PackagingB32529 Series Box Length 31/Aug/2012
MKT B32529 Box Size 31/Aug/2012
MKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32529
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Terephthalate (PET) - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.287" L x 0.177" W (7.30mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32529C3104K
Related LinksB32529, B32529C3104K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32529C3104K Details Description
Related parts for B32529C3104K
IC DRIVER 300MA 3-PHASE 16DIP datasheet.pdf
IC ENERGY METERING 24SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 65MA 19 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 14POS FREE SLD CUP datasheet.pdf
IC AMP/VIDEO/MUX LP 2CH 44PLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 3.81MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 3 (Power) Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
COVER CLASS R AND H 250V 600A datasheet.pdf