EPCOS (TDK) B32529C8222J
B32529C8222J picture photo
Mfg. Part Number
B32529C8222J
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2200PF 5% 630VDC RADIAL
Datasheet Download
B32529C8222J.pdf
Availability of B32529C8222J
QUANTITY
B32529C8222J Order Process
Ship out your order
Specifications of B32529C8222J
Internal Part NumberEIS-B32529C8222J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Featured ProductFilm Capacitors
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
PCN PackagingB32529 Series Box Length 31/Aug/2012
MKT B32529 Box Size 31/Aug/2012
MKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32529
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Terephthalate (PET) - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.287" L x 0.098" W (7.30mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32529C8222J
Related LinksB32529, B32529C8222J Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32529C8222J Details Description
Related parts for B32529C8222J
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 75PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
K8358B TOOL KIT datasheet.pdf
IC CPLD 8MC 25NS 20DIP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 600W datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 75A ADD-A-PAK datasheet.pdf