EPCOS (TDK) B32559C3124K289
B32559C3124K289 picture photo
Mfg. Part Number
B32559C3124K289
Brief Description
CAP FILM 0.12UF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
B32559C3124K289.pdf
Availability of B32559C3124K289
QUANTITY
B32559C3124K289 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32559C3124K289
Internal Part NumberEIS-B32559C3124K289
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package1,800
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32559
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.12µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Terephthalate (PET) - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.276" L x 0.138" W (7.00mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32559C3124K289
Related LinksB32559C, B32559C3124K289 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32559C3124K289 Details Description
Related parts for B32559C3124K289
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
IC FPSLIC 40K GATE 25MHZ 144LQFP datasheet.pdf
RES SMD 76.8 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 62POS 0.156 datasheet.pdf
CARD GUIDE ANTISTAT 2.5X.078 BLK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 10.6V 0.08A 8DIP datasheet.pdf