EPCOS (TDK) B32560J225K289
B32560J225K289 picture photo
Mfg. Part Number
B32560J225K289
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2.2UF 10% 63VDC 2DIP
Datasheet Download
B32560J225K289.pdf
Availability of B32560J225K289
QUANTITY
B32560J225K289 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32560J225K289
Internal Part NumberEIS-B32560J225K289
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package6,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesSilverCap™ B32560
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case2-DIP
Size / Dimension0.354" L x 0.256" W (9.00mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.323" (8.20mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32560J225K289
Related LinksB32560J, B32560J225K289 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32560J225K289 Details Description
Related parts for B32560J225K289
IC REG LDO 15V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS M10 4-20MA datasheet.pdf
RES 30K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE A 9 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
CAP ALUM 400UF 20% 150V FLATPACK datasheet.pdf
TAGPRINT PRO 3 / 25 NTWRK 1/EA datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER DUAL 5V 12V datasheet.pdf