EPCOS (TDK) B32560J3473J
B32560J3473J picture photo
Mfg. Part Number
B32560J3473J
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 5% 250VDC 2DIP
Datasheet Download
B32560J3473J.pdf
Availability of B32560J3473J
QUANTITY
B32560J3473J Order Process
Ship out your order
Specifications of B32560J3473J
Internal Part NumberEIS-B32560J3473J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package7,600
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesSilverCap™ B32560
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case2-DIP
Size / Dimension0.354" L x 0.098" W (9.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.205" (5.20mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32560J3473J
Related LinksB32560, B32560J3473J Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32560J3473J Details Description
Related parts for B32560J3473J
CAP FILM 0.039UF 10% 200VDC RAD datasheet.pdf
LED MATRIX CA 5X7 .7" 565NM GRN datasheet.pdf
IC FREQ SYNTH DUAL 20LAMUCSP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMB datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A TO263-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf