EPCOS (TDK) B32560J6473K289
B32560J6473K289 picture photo
Mfg. Part Number
B32560J6473K289
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 10% 400VDC 2DIP
Datasheet Download
B32560J6473K289.pdf
Availability of B32560J6473K289
QUANTITY
B32560J6473K289 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32560J6473K289
Internal Part NumberEIS-B32560J6473K289
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package10,400
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesSilverCap™ B32560
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case2-DIP
Size / Dimension0.354" L x 0.126" W (9.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32560J6473K289
Related LinksB32560J, B32560J6473K289 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32560J6473K289 Details Description
Related parts for B32560J6473K289
TRANSISTOR PHOTO NPN 800NM T-1 datasheet.pdf
WBB/BB 12 W/SPIGOT 10/PK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 44POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 100MHZ 8MSOP datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI 7/16-20-2B 4.5V datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.490" UNIV datasheet.pdf
CONN HDR 21POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 1W DO214AC datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 63VDC AXIAL datasheet.pdf