EPCOS (TDK) B32561J3105K289
B32561J3105K289 picture photo
Mfg. Part Number
B32561J3105K289
Brief Description
CAP FILM 1UF 10% 250VDC 2DIP
Datasheet Download
B32561J3105K289.pdf
Availability of B32561J3105K289
QUANTITY
B32561J3105K289 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32561J3105K289
Internal Part NumberEIS-B32561J3105K289
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package2,200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesSilverCap™ B32561
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case2-DIP
Size / Dimension0.453" L x 0.374" W (11.50mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32561J3105K289
Related LinksB32561J, B32561J3105K289 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32561J3105K289 Details Description
Related parts for B32561J3105K289
IC REG CTRLR PWM VM 24SDIP datasheet.pdf
04/07 HYBRID T.F PLUG HSG 22P datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN ASSY datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB datasheet.pdf
COAX TOOL KITINCLUDES CTF-200 datasheet.pdf
IC DDR3 2GB 96BGA datasheet.pdf
OSC XO 28.6364MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.15 UF 10% 400 VDC RAD datasheet.pdf