EPCOS (TDK) B32561J6333J189
B32561J6333J189 picture photo
Mfg. Part Number
B32561J6333J189
Brief Description
CAP FILM 0.033UF 5% 400VDC 2DIP
Datasheet Download
B32561J6333J189.pdf
Availability of B32561J6333J189
QUANTITY
B32561J6333J189 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32561J6333J189
Internal Part NumberEIS-B32561J6333J189
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package9,200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesSilverCap™ B32561
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case2-DIP
Size / Dimension0.453" L x 0.098" W (11.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.201" (5.10mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32561J6333J189
Related LinksB32561J, B32561J6333J189 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32561J6333J189 Details Description
Related parts for B32561J6333J189
CONN RECEPT 40POS SMT 0.5MM datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 18.5VC SMA datasheet.pdf
HEATSHRINK POLY 1/4" BLK 100' datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 9POS 10MM datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC 45 BLK 14POS datasheet.pdf
CONN MINI SAS CAGE 1X2 R/A SMT datasheet.pdf
DOUBLE CHOKE 4.2MH 2A HORZ datasheet.pdf
CONN HDR 42POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.3A SOT23-5L datasheet.pdf