Sullins Connector Solutions RSC20DRTS-S13
RSC20DRTS-S13 picture photo
Mfg. Part Number
RSC20DRTS-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND
Datasheet Download
RSC20DRTS-S13.pdf
Availability of RSC20DRTS-S13
QUANTITY
RSC20DRTS-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSC20DRTS-S13
Internal Part NumberEIS-RSC20DRTS-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row20
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSC20DRTS-S13
Related LinksRSC20D, RSC20DRTS-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RSC20DRTS-S13 Details Description
Related parts for RSC20DRTS-S13
RES SMD 9.09KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
114-MTK 2.0MM HOLDING HDR datasheet.pdf
IC CTLR NEG HOTSWAP LATCH 14SOIC datasheet.pdf
5 1/2 DIG CUSTOM MB201 DVM BRD datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20V 20% 1507 datasheet.pdf