NKK Switches LB15SKG01-5C12-JB
LB15SKG01-5C12-JB picture photo
Mfg. Part Number
LB15SKG01-5C12-JB
Brief Description
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
LB15SKG01-5C12-JB.pdf
Availability of LB15SKG01-5C12-JB
QUANTITY
LB15SKG01-5C12-JB Order Process
Ship out your order
Specifications of LB15SKG01-5C12-JB
Internal Part NumberEIS-LB15SKG01-5C12-JB
3D CAD Models
RoHS InformationLB Series, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelLB15SKG01-5C12-JB
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsSquare - 16.20mm²
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LB15SKG01-5C12-JB
Related LinksLB15SKG0, LB15SKG01-5C12-JB Datasheet, NKK Switches Distributor
LB15SKG01-5C12-JB Details Description
Related parts for LB15SKG01-5C12-JB
FIXED IND 1.5MH 40MA 20 OHM SMD datasheet.pdf
CABLE PRINTER IEEE1284 1.8M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN SIM CARD PUSH-PULL R/A SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK PEG 8POS datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1.1A AXIAL datasheet.pdf